Daniel bought one pound of jellybeans and two pounds of chocolates for $2.00. A week later, he bought four pounds of caramels and one pound of jellybeans, paying $3.00. The next week, he bought three pounds of licorice, one pound of jellybeans and one pound of caramels for $1.50. How much would he have to pay on his next trip to the candy store, if he bought one pound of each of the four candies?



Note:     The original source of this problem is unknown.  My notes show a version of this problem with a drawing of a rather rotund candy eater named Donna. See Also Shanell's Holiday Treats in the Math Forum, December 17, 2001.